Paradigms

Master

Case Endings

  • Table 1 - First and Second Declension
  • Table 2 - Third Declension

Table 1 First and Second Declension

Note: -The columns shaded in grey show the case ending WITH the final stem vowel.
The unshaded columns show the true case ending.
-The cells with a hyphen (-) indicate that there is no case ending.
The word ends with the theme vowel (or in some cases the theme vowel is lengthened).
Master Case Endings
Table 1
First and Second Declensions
Singular 2nd Declension
Masculine
1st Declension
Feminine
2nd Declension
Neuter
Nominative ος ς α η - ον ν
Genitive ου υ ας ης ς ου υ
Dative ι ι ι
Accusative ον ν αν ην ν ον ν
Plural
Nominative οι ι αι αι ι α α
Genitive ων ων ων ων ων ων ων
Dative οις ις αις αις ις οις ις
Accusative ους υς ας ας ς α α

Table 2 Third Declension

Note: The columns shaded in grey and the unshaded columns are the same.

This is because Third Declension nouns (or adjectives) end in a consonant and do not have a final stem vowel as in Table 1.

  • The cells with a hyphen (-) indicate that there is no case ending.
  • Both the Masculine and the Feminine forms are identical for the Third Declension
Master Case Endings
Third Declension
Masculine Feminine Neuter
Singular
Nominative ς   - ς ς   - ς - -
Genitive ος ος ος ος ος ος
Dative ι ι ι ι ι ι
Accusative α/ν α/ν α/ν α/ν - -
Plural
Nominative ες ες ες ες α α
Genitive ων ων ων ων ων ων
Dative σι(ν) σι(ν) σι(ν) σι(ν) σι(ν) σι(ν)
Accusative ας ας ας ας α α

Verbs

  • Table 3 Examples of Verb Tenses in English and Greek
  • Table 4 Primary and Secondary Endings of Verbs
  • Table 5 Master Verb Tense Chart - Present and Imperfect Tenses
  • Table 6 Master Verb Tense Chart - The Future Tenses
  • Table 7 Master Verb Tense Chart - The Aorist Tenses
  • Table 8 Master Verb Tense Chart - The Perfect Tenses

Table 3 - Examples of Verb Tenses in English and Greek

  • Active voice – The subject does the action of the Verb
  • Middle Voice – The subject does the action of the verb but also is somehow affected by the action of the verb or is participating in the action of the verb (middle voice). Deponent verbs are verbs whose stem is middle or passive in form, but active in meaning. The definitions of many verbs that are classified as deponent have a meaning that implies the participation of the person doing the action.
  • Passive Voice – The subject receives the action of the verb.
Past Past
Continuous
Perfect Present Future
Corresponds
with
Aorist
Tense
Imperfect
Tense
Perfect
Tense
Present
Tense
Future
Tense
Active
Voice
I
walked
I was
walking
I had
walked
I am walking
(or I walk)
I will
walk
Middle
Voice
I walked
for myself
I was walking
for myself
I had walked
for myself
I am walking
for myself
(or I walk myself)
I will
walk myself

Passive
Voice
I was
walked
I was
being walked
I had
been walked
I am
being walked
I will
be walked
I was
fed
I was
being fed
I had
been fed
I am
being fed
I will
be fed

Table 4 Primary and Secondary Endings of Verbs

Primary and Secondary Endings of Verbs
Table 4
Primary personal endings Secondary personal endings
regular alternate regular alternate
Active c.v. p.e. c.v. p.e.
1 singular λύω ο - μι ἔλυον ο ν
2 singular λύεις ε ς ἔλυες ε ς
3 singular λύει ε ι σι (ν) ἔλυε (ν) ε -
1 plural λύομεν ο μεν ἐλυόμεν ο μεν
2 plural λύετε ε τε ἐλύετε ε τε
3 plural λύουσι(ν) ο νσι (ν) ασι (ν) ἔλυον ο ν σαν
Middle/
passive
1 singular λύομαι ο μαι ἐλυόμην ο μην
2 singular λύῃ ε σαι ἐλύου ε σο
3 singular λύεται ε ται ἐλύετο ε το
1 plural λυόμεθα ο μεθα ἐλυόμεθα ο μεθα
2 plural λύεσθε ε σθε ἐλύεσθε ε σθε
3 plural λύονται ο νται ἐλύοντο ο ντο

[Note]
  • “c.v.” stands for “connecting voewel”
  • “p.e.” stands for “personal ending”
  • The “-” indicates there is no personal ending.
  • The omega (ω) at the end of the first person singular verb is the lengthened connecting vowel “ο” which lengthens to an “ω”.
  • Third person plural ending - the “ν” drops out because it is followed by a sigma and the connecting vowel “o” lengthens to compensate for the missing “v”. Therefore, λυ + ο + νσι becomes λυ + ου + σι -> λύουσι

Table 5 - Master Verb Tense Chart - Present and Imperfect Tenses

Master Verb Tense Chart 5
Present and Imperfect Tenses
Augment Stem
Tense
Tense
Formative
Connecting
Vowel
Personal
Ending
first
Singular
Present Active
present ο / ε primary
active
λύω
Present
Middle/Passive
present ο / ε primary
middle/
passive
λύομαι
Imperfect
Active
ε present ο / ε secondary
Active
ἔλυον
Imperfect
Middle/Passive
ε present ο / ε secondary
middle/
passive
ἐλυόμην

Table 6 - Master Verb Tense Chart - Future Tenses

Master Verb Tense Chart 6
Future Tenses
Augment Stem
Tense
Tense
Formative
Connecting
Vowel
Personal
Ending
first
Singular
Future Active present σ ο / ε primary
active
λύσω
Future Middle present σ ο / ε primary
middle/
passive
λύσομαι
Liquid Future
Active
present εσ ο / ε primary
active
κρινῶ
Liquid Future
Middle
present εσ ο / ε primary
middle/
passive
κρινοῦμαι
First Future
Passive
aorist passive θησ ο / ε primary
middle/
passive
λυθήσομαι
Second Future
Passive
aorist passive ησ ο / ε primary
middle/
passive
χαρήσομαι

Table 7 Master Verb Tense Chart - The Aorist Tenses

Master Verb Tense Chart 7
Aorist tenses
Augment Stem
Tense
Tense
Formative
Connecting
Vowel
Personal
Ending
first
Singular
1st Aorist
Active
ε Aorist
Active
σα Secondary
Active
ἔλυσα
Liquid Aorist
Active
ε Aorist
Active
α Secondary
Active
ἔκρινα
2nd Aorist
Active
ε Aorist
Active
ο / ε Secondary
Active
ἔλαβον
1st Aorist
Middle
ε Aorist
Active
σα Secondary
middle/
passive
ἐλυσάμην
2nd Aorist
Middle
ε Aorist
Active
ο / ε Secondary
middle/
passive
ἐγενόμην
1st Aorist
Passive
ε Aorist
Passive
θη Secondary
Active
ἐλύθην
2nd Aorist
Passive
ε Aorist
Passive
η Secondary
Active
ἐχάρην

Table 8 - The Perfect Tenses

Master Verb Tense Chart 8
Perfect Tenses
Reduplication Stem
Tense
Tense
Formative
Connecting
Vowel
Personal
Ending
first
Singular
1st Perfect
Active
λε Perfect
Active
κα Primary
Active
λέλυκα
2nd Perfect
Active
γε Perfect
Active
α Primary
Active
γέγραφα
Perfect
Middle/
Passive
λε Perfect
Passive
Primary
Middle/
passive
λέλυμαι

[Note]: Perfect tenses do not have an augment, but do experience reduplication of the initial consonant at the beginning of the word. The initial consonant is then followed by an epsilon.

Contractions and Stops

  • Table 9 - Contractions of Single Vowels
  • Table 10 - Contractions of Vowels with Dipthongs
  • Table 11 - Square of Stops

Table 9 - Contractions of Single Vowels

Contractions of Single Vowels
Table 9
α ε η ι υ ο ω
α α α α αι αυ ω ω
ε η ει η ει ευ ου ω
η η η η ηυ ω ω
ο ω ου ω οι ου ου ω
ω ω ω ω ωυ ω ω

Table 10 - Contractions of Vowels with Diphthongs

Contractions of Vowels and Diphthongs
Table 10
α/αι ει ει οι ου
α ει ω
ε ει ει οι ου
η
ο οι ου οι οι ου

[Note: the shaded rows are for diphthongs that were formed by a contraction] The rules for combining a vowel with a dipthong are as follows:

  1. a vowel disappears by absorbtion before a diphthong that begins with the same vowel.
  2. When a vowel comes before a diphthong that does not begin with the same vowel, it is contracted with the dipthong’s first vowel. The dipthong’s second vowel disappears, unless it is an iota (ι) in which case it becomes a subscript.
  3. Any vowel (except ο) combining with ῃ will result in ῃ
  4. ο +ει and ε + οι(If they are not formed from a contraction) and ο + ῃ make οι
  5. ο +ει and ε + ου (if they are formed from a contraction) make ου

Table 11 Square of Stops

The following table shows common contractions that occur when the stem of a word ends in a “stop”. A stop is a consonant whose sound is formed by stopping or slowing down the flow of air through the mouth. Stops are classified as Labial (formed by the lips), Velar (formed by pushing the tongue against the roof of the mouth), of Dental (formed by the tongue against the teeth).

The following chart shows what will happen when the stop is followed by either a sigma (σ) or a theta (θ).

Square of Stops
Table 11
Voiceless Voiced Aspirated + σ + θ
Labial π β φ ψ φ
Velar κ γ χ ξ χ
Dental τ δ θ σ σ

Nouns

First Declension

N-1 Nouns of the first declension ending in α or η in the nominative singular are declined as follows:

single beginning_ruler day
Nominative_Vocative ἀρχή ἡμέρα
Genitive ἀρχῆς ἡμέρας
Dative ἀρχῇ ἡμέρᾳ
Accusative ἀρχήν ἡμέραν
     
plural    
Nominative_Vocative ἀρχαί ἡμέραι
Genitive ἀρχῶν ἡμερῶν
Dative ἀρχαῖς ἡμέραις
Accusative ἀρχάς ἡμέρας

N-2 Nouns of the first declension ending in an ης or ας in the nominative singular are masculine and are declined as follows:

single prophet young man
Nominative προφήτης νεανίας
Vocative προφῆτα νεανία
Genitive προφήτου νεανίου
Dative προφήτῃ νεανίᾳ
Accusative προφήτην νεανίαν
     
plural    
Nominative προφῆται νεανίαι
Vocative προφῆται νεανίαι
Genitive προφητῶν νεανιῶν
Dative προφήταις νεανίαις
Accusative προφήτας νεανίας

N-3 Nouns of the first declension ending in an α in the Nominative singular not preceded by a vowel or the letter ρ are declined as follows:

single glory
Nominative_Vocative δόξα
Genitive δόξης
Dative δόξῃ
Accusative δόξαν
   
plural  
Nominative_Vocative δόξαι
Genitive δοξῶν
Dative δόξαις
Accusative δόξας

N-4 Second Declension

Nouns of the second declension ending in ος in the Nominative singular are almost always masculine. All nouns ending in ον in the Nominative singuar are Neuter. Note that the Nominative, Accussative, and Vocative case of neuter nouns are the same. Note that the case endings for masculine and neuter nouns in the second declensions are the same in the Genitive case and the Dative case.

Single ος *ον
  word work_deed
Nominative λόγος ἔργον
Vocative λόγε ἔργον
Genitive λόγου ἔργου
Dative λόγῳ έργῳ
Accusative λόγον ἔργον
     
plural    
Nominative_Vocative λόγοι ἔργα
Genitive λόγων ἔργων
Dative λόγοις ἔργοις
Accusative λόγους ἔργα

Third Declension

Third declension nouns have stems that end (1) in a consonant or (2) in a vowel, generally ι, υ, or ευ.

Notes on the formation of the vocative singular
  • if the stem ends in a mute letter such as φύλαξ or a liquid letter (λ,μ,ν,ρ) AND IS ACCENTED ON THE FINAL SYLLABLE, then the vocative is the same as the nominative.

-Nouns not accented on the last syllable, and all other nouns in the third declension have the vocative like the stem. -exception Nouns with stems ending in ιδ (έλιπίς) form the vocative by dropping the final consonant -exception The vocative for σωτήρ is σῶτερ.

Dative plural - When σι is added to the dative plural the same consonantal changes occur that happened in the nominative singular.

N-5 Stems ending with a consonant (can be masculine or feminine) are declined as follows:

stem ending γυνή
single   woman_wife
Nominative various γυνή
Vocative generally same as nominative or stem γύναι
Genitive ος γυναικός
Dative ι γυναικί
Accusative α γυναῖκα
     
Plural    
Nominative ες γυναῖκες
Vocative ες γυναῖκες
Genitive ων γυναικῶν
Dative σι(ν) γυναιξί(ν)
Accusative ας γυναῖκας

Note: in this example for the dative plural the κ and the ς contract to form ξ (γυναικ + ςι -> γυναιξί)

N-6 Stems ending in a mute (or silent) letter are declined as follows:

stem φυλακ σαλπιγγ ὁδοντ ἐλπιδ
         
single guard trumpet tooth hope
Nominative φύλαξ σάλπιγξ ὀδούς ἐλπίς
Vocative φύλαξ σάλπιγξ ὀδούς ἐλπί
Genitive φύλακος σάλπιγγος ὀδόντος ἐλπίδος
Dative φύλακι σάλπιγγι ὀδόντι ἐλπίδι
Accusative φύλακα σάλπιγγα ὀδόντα ἐλπίδα
         
Plural        
Nominative φύλακες σάλπιγγες ὀδόντες ἐλπίδες
Vocative φύλακες σάλπιγγες ὀδόντες ἐλπίδες
Genitive φυλάκων σαλπίγγων ὀδόντων ἐλπίδων
Dative φύλαξι σάλπιγξι ὀδοῦσι ἐλπίσι
Accusative φύλακας σάλπιγγας ὀδόντας ἐλπίδας

N-7 Stems ending in a liquid letter (λ,μ,ν,ρ)

stem ποιμεν αἰων ἡγεμον σωτερ κυν
  shepherd age leader saviour dog
single          
Nominative ποιμήν αἰών ἡγεμών σωτήρ κύων
Vocative ποιμήν αἰών ἡγεμών σωτήρ κύων
Genitive ποιμένος αἰῶνος ἡγεμόνος σωτῆρος κυνός
Dative ποιμένι αἰῶνι ἡγεμόνι σωτῆρι κυνί
Accusative ποιμένα αἰῶνα ἡγεμόνα σωτῆρα κυνά
           
Plural          
Nominative ποιμένες αἰῶνες ἡγεμόνες σωτῆρες κύνες
Vocative ποιμένες αἰῶνες ἡγεμόνες σωτῆρες κύνες
Genitive ποιμένων αἰώνων ἡγεμόνων σωτήρων κυνῶν
Dative ποιμέσι(ν) αἰῶσι(ν) ἡγεμόσι(ν) σωτῆρσι(ν) κυσί(ν)
Accusative ποιμένας αἰῶνας ἡγεμόνας σωτῆρας κύνας

N-8 Stems ending in a vowel (ι,υ,ευ)

stem πολι ιχθυ βασιλευ
  city fish king
single      
Nominative πόλις ἰχθύς βασιλεύς
Vocative πόλι ἰχθύ βασιλεῦ
Genitive πόλεως ἰχθύος βασιλέως
Dative πόλει ἰχθύι βασιλεῖ
Accusative πόλιν ἰχθύν βασιλέα
       
Plural      
Nominative πόλεις ἰχθύες βασιλεῖς
Vocative πόλεις ἰχθύες βασιλεῖς
Genitive πόλεων ἰχθύων βασιλέων
Dative πόλεσι ἰχθύσι βασιλεῦσι
Accusative πόλεις ιχθύας βασιλεῖς (or βασιλέας)
N-8 Neuter Nouns of the third declension
-Note: All nouns with a stem ending in ματ are neuter nouns -Note: Third declension Neuter nouns (like the second declension) have the same ending in the Nominative, Vocative, and accusative singular. -Note: Third declension Neuter nouns in the nominative, vocative, and accusative plural end in α except neuter nouns with stems ending in ες.
stem γραμματ φωτ γενες  
         
single letter light race_people  
Nominative_vocative γράμμα φῶς γένος  
Genitive γράμματος φωτός γένους  
Dative γράμματι φωτί γένει  
Accusative γράμμα φῶς γένος  
         
Plural        
Nominative_Vocative γράμματα φῶτα γένη  
Genitive γραμμάτων φώτων γενέων (or γενῶν)  
Dative γράμμασι
γένεσι  
Accusative γράμματα φῶτα γένη  

N-9 Irregular nouns of the third declension

stem πατρ ανδρ
     
single father man_husband
Nominative πατήρ ἀνήρ
Vocative πάτερ ἄνερ
Genitive πατρός ἀνδρός
Dative πατρί ἀνδρί
Accusative πατέρα ἄνδρα
     
Plural    
Nominative πατέρες ἄνδρες
Vocative πατέρες ἄνδρες
Genitive πατέρων ἀνδρῶν
Dative πατράσι ἀνδράσι
Accusative πατέρας ἄνδρας

Pronouns

paradigm_pronoun

Table r1 - The Article - (ὁ,ἡ,τό)

The article appears approximately 19,723 times in the Greek New Testament. It functions as a pronoun in 16% of the occurrences. 84% of the time it functions as the definite article.

r1 (2-1-2) (ὁ the/he,she,it)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative τό
Genitive τοῦ τῆς τοῦ
Dative τῷ τῇ τῷ
Accusative τόν τήν τό
Plural      
Nominative οἱ αἱ τά
Genitive τῶν τῶν τῶν
Dative τοῖς ταῖς τοῖς
Accusative τούς τάς τά

The relative pronoun (2-1-2) (neuter in “ο”)

r2 (2-1-2) (ὅς who,which)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative ὅς
Genitive οὗ ἧς οὗ
Dative
Accusative ὅν ἥν
Plural      
Nominative οἵ αἵ
Genitive ὧν ὧν ὧν
Dative οἷς αἷς οἷς
Accusative οὕς ἅς

Personal Pronouns

Table r3 - (ἐγώ, σύ) Table r4 - (αὐτός)

Note: ἐγώ and σύ do not have gender

Table r3 - (ἐγώ, σύ)

r3 -ἐγώ (I) σύ (you)
Singular 1st person   2nd person
Nominative ἐγώ   σύ
Genitive μου (ἐμοῦ)   σοῦ (σου)
Dative μοι (ἐμοί)   σοί (σοι)
Accusative με (ἐμέ)   σέ (σε)
Plural      
Nominative ἡμεῖς   ὑμεῖς
Genitive ἡμῶν   ὑμῶν
Dative ἡμῖν   ὑμῖν
Accusative ἡμᾶς   ὑμᾶς

Table r4 αὐτός

r4 (2-1-2) αὐτός (he,she,it,they)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative αὐτός αὐτή αὐτό
Genitive αὐτοῦ αὐτῆς αὐτοῦ
Dative αὐτῷ αὐτῇ αὐτῷ
Accusative αὐτόν αὐτήν αὐτό
Plural      
Nominative αὐτοί αὐταί αὐτά
Genitive αὐτῶν αὐτῶν αὐτῶν
Dative αὐτοῖς αὐταῖς αὐτοῖς
Accusative αὐτούς αὐτάς αὐτά

Demonstrative pronoun – οὗτος,ἐκεῖνος

Table r5 - οὗτος Table r6 - ἐκεῖνος

Table r5 - οὗτος

r5 (2-1-2) (οὗτος - this)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative οὗτος αὗτη τοῦτο
Genitive τούτου ταύτης τούτου
Dative τούτῳ ταύτῃ τούτῳ
Accusative τοῦτον ταύτην τοῦτο
Plural      
Nominative οὗτοι αὗται ταῦτα
Genitive τούτων τούτων τούτων
Dative τούτοις ταύταις τούτοις
Accusative τούτους ταύτας ταῦτα

Table r6 - ἐκεῖνος

r6 (2-1-2) (ἐκεῖνος that)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative ἐκεῖνος ἐκείνη ἐκεῖνο
Genitive ἐκείνου ἐκείνης ἐκείνου
Dative ἐκείνῳ ἐκείνῃ ἐκείνῳ
Accusative ἐκεῖνον ἐκείνην ἐκεῖνο
Plural      
Nominative ἐκεῖνοι ἐκεῖναι ἐκεῖνα
Genitive ἐκείνων ἐκείνων ἐκείνων
Dative ἐκείνοις ἐκείναις ἐκείνοις
Accusative ἐκείνους ἐκείνας ἐκεῖνα

Interrogative pronoun – τίς

Table r7 -stems ending in a nu NOTE: The masculine and feminine declensions are identical.

r7 (3-3-3) (τίς Who?What?Which?Why?)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative τίς τίς τί
Genitive τίνος τίνος τίνος
Dative τίνι τίνι τίνι
Accusative τίνα τίνα τί
Plural      
Nominative τίνες τίνες τίνα
Genitive τίνων τίνων τίνων
Dative τίσι(ν) τίσι(ν) τίσι(ν)
Accusative τίνας τίνας τίνα

Reflexive Pronouns - ἐμαυτοῦ, σεαυτοῦ

**Table R8 (ἐμαθτοῦ, σεαυτοῦ)

Note: - Reflexive pronouns do not appear in the nominative case because they reflect back on the subject of the sentence. - Reflexive pronouns do not occur in the neuter, only in masculine or feminine. - σεαυτοῦ does not occur in the New Testament in the plural, but we have included it here for completeness.

r8 (2-1) (ἐμαυτοῦ - of myself, σεαυτοῦ - of yourself )
  Masculine Feminine   Masculine Feminine
Singular ἐμαυταῦ     σεαυτοῦ  
Genitive ἐμαυτοῦ ἐμαυτῆς   σεαυτοῦ σεαυτῆς
Dative ἐμαυτῷ ἐμαυτῇ   σεαυτῷ σεαυτῇ
Accusative ἐμαυτόν ἐμαυτήν   σεαυτόν σεαυτήν
Plural          
Genitive ἑαυτῶν ἑαυτῶν   σεαυτῶν σεαυτῶν
Dative ἑαυτοῖς ἑαυταῖς   σεαυτοῖς σεαυταῖς
Accusative ἑαυτούς ἑαυτάς   σεαυτούς σεαυτάς

Adjectives

paradigm_adjective

Adjectives are described by a three number combination that describes the way they are declined. (2-1-2) or (3-1-3), and so on. The three numbers correspond to masculine, feminine, and neuter in that order. The number describes the declension pattern of adjective (1-first declension, 2-second declension, and 3-third declension). Therefore a 2-1-2 pattern will follow the second declension for masculine adjectives, the first declension for feminine adjectives, and the second declension for neuter adjectives.

2-1-2 uncontracted adjectives

Tables a1 through a3 give the paradigms for uncontracted 2-1-2 adjectives.

  • Table a1 - uncontracted adjectives without a vowel shift in the feminine
  • Table a2 - uncontracted adjectives with a vowel shift in the feminine
  • Table a3 - uncontracted with an omicron in the neuter.

Table a1 - uncontracted adjectives without a vowel shift in the feminine

In the feminine declension, the final vowel will remain an alpha, and not lengthen to an eta, for adjectives that have a vowel or the letter rho (ρ) immediately preceding the case ending.

a1 (2-1-2) (ἃγioς holy)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative ἅγιος ἁγία ἅγιον
Vocative ἅγιε ἁγία ἅγιον
Genitive ἁγίου ἁγιάς ἁγίου
Dative ἁγίῳ ἁγἰᾳ ἁγίῳ
Accusative ἃγιον ἁγίαν ἃγιον
Plural      
Nominative_Vocative ἃγιοι ἃγιαι ἃγια
Genitive ἁγίων ἁγίων ἁγίων
Dative ἁγίοις ἁγίαις ἁγίοις
Accusative ἁγίους ἁγίας ἃγια

Table a2 - uncontracted with a vowel shift in the feminine

When the letter immediately preceding the case ending for an adjective is not a vowel or the letter “ρ” the final vowel lengthens in the feminine declension.

a2 (2-1-2) (ἀγαθός good)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative ἀγαθός ἀγαθή ἀγαθόν
Vocative ἀγαθέ ἀγαθή ἀγαθόν
Genitive ἀγαθοῦ ἀγαθῆς ἀγαθοῦ
Dative ἀγαθῷ ἀγαθῇ ἀγαθῷ
Accusative ἀγαθόν ἀγαθήν ἀγαθόν
Plural      
Nominative_Vocative ἀγαθοί ἀγαθαί ἀγαθά
Genitive ἀγαθῶν ἀγαθῶν ἀγαθῶν
Dative ἀγαθοῖς ἀγαθαῖς ἀγαθοῖς
Accusative ἀγαθούς ἀγαθάς ἀγαθά

Table a3 - uncontracted with an omicron in the neuter

a3 (2-1-2) (ἂλλος other, another)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative ἂλλος ἂλλη ἂλλο
Genitive ἂλλου ἂλλης ἂλλου
Dative ἂλλῳ ἂλλῃ ἂλλῳ
Accusative ἂλλον ἂλλην ἂλλο
Plural      
Nominative ἄλλοι ἄλλαι ἂλλα
Genitive ἂλλων ἂλλων ἂλλων
Dative ἂλλοις ἂλλαις ἂλλοις
Accusative ἂλλους ἂλλας ἂλλα

2-1-2 contract adjectives

Note: The circumflex accent should help the reader to recognize the contraction.

a4 (2-1-2) (ἁπλοῦς single, sincere)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative ἁπλοῦς ἁπλῆ ἁπλοῦν
Genitive ἁπλοῦ ἁπλῆς ἁπλοῦ
Dative ἁπλῷ ἁπλῇ ἁπλῷ
Accusative ἁπλοῦν ἁπλῆν ἁπλοῦν
Plural      
Nominative ἁπλοῖ ἁπλαῖ ἁπλᾶ
Genitive ἁπλῶν ἁπλῶν ἁπλῶν
Dative ἁπλοῖς ἁπλαῖς ἁπλοῖς
Accusative ἁπλοῦς ἁπλᾶς ἁπλᾶ

2-1-2 special paradigms

The stem for μέγας is μεγαλ and the stem for πολύς is πολλ. Note that in the nominative and accusative masculine and neuter in the singular, the stem drops a lambda.

  • Table a5 - μέγας
  • Table a6 - πολύς

Table a5 - μέγας

a5 (2-1-2) (μέγας great)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative μέγας μεγάλη μέγα
Genitive μεγάλου μεγάλης μεγάλου
Dative μεγάλῳ μεγάλῃ μεγάλῳ
Accusative μέγαν μεγάλην μέγα
Plural      
Nominative μεγάλοι μεγάλαι μεγάλα
Genitive μεγάλων μεγάλων μεγάλων
Dative μεγάλοις μεγάλαις μεγάλοις
Accusative μεγάλους μεγάλας μεγάλα

Table a6 -πολῦς

a6 (2-1-2) (πολύς much, great)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative πολύς πολλή πολὐ
Genitive πολλοῦ πολλῆς πολλοῦ
Dative πολλῷ πολλῇ πολλῷ
Accusative πολύν πολλήν πολύ
Plural      
Nominative πολλοί πολλαί πολλά
Genitive πολλῶν πολλῶν πολλῶν
Dative πολλοῖς πολλαῖς πολλοῖς
Accusative πολλούς πολλάς πολλά

3-1-3 Adjectives

The 3-1-3 adjectives (tables a7 and a8) are divided into two groups:

  • Table a7 is the paradigm for πᾶς (all, every).
  • Table a8 is the paradigm for ταχύς (quick, speedy).

The paradigm for the number one also follows a 3-1-3 pattern but is listed with the cardinals in table a12 below.

Table a7 - πᾳς πᾶς (3-1-3) adjective

The root for πᾶς is παντ This is a very important paradigm to know because it also serves as a model for active and aorist passive participles.

a7 (3-1-3) (πᾶς all, every)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative πᾶς πᾶσα πᾶν
Genitive παντός πάσης παντός
Dative παντί πάσῃ παντί
Accusative πάντα πᾶσαν πᾶν
Plural      
Nominative πάντες πᾶσαι πάντα
Genitive πάντων πασῶν πάντων
Dative πᾶσι(ν) πάσαις πᾶσι(ν)
Accusative πάντας πάσας πάντα

Table a8 - ταχύς

a8 (3-1-3) (ταχύς quick, speedy)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative ταχύς ταχεῖα ταχῦ
Genitive ταχέως ταχείας ταχέως
Dative ταχεῖ ταχείᾳ ταχεῖ
Accusative ταχύν ταχεῖαν ταχῦ
Plural      
Nominative ταχεῖς ταχεῖαι ταχέα
Genitive ταχέων ταχειῶν ταχέων
Dative ταχέσι(ν) ταχείαις ταχέσι(ν)
Accusative ταχεῖς ταχείας ταχέα

(2-2-2) άμαρτωλός

In this category there are eight adjectives that will sometimes follow the 2-2-2 pattern and sometimes their respective 2-1-2 pattern with a feminine ending of alpha or eta.

Note that the masculine and feminine declensions are identical in the 2-2-2 pattern.

Table a9 - ἁμαρτωλός

a9 (2-2-2) (ἁμαρτωλός sinful)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative ἁμαρτωλός ἁμαρτωλός άμαρτωλόν
Vocative ἁμαρτωλέ ἁμαρτωλέ ἁμαρτωλόν
Genitive ἁμαρτωλοῦ ἁμαρτωλοῦ ἁμαρτωλοῦ
Dative ἁμαρτωλῷ ἁμαρτωλῷ ἁμαρτωλῷ
Accusative ἁμαρτωλόν ἁμαρτωλόν ἁμαρτωλόν
Plural      
Nominative_vocative ἁμαρτωλοί ἁμαρτωλοί ἁμαρτωλά
Genitive ἁματωλῶν ἁμαρτωλῶν ἁμαρτωλῶν
Dative ἁμαρτωλοῖς ἁμαρτωλοῖς ἁμαρτωλοῖς
Accusative ἁμαρτωλούς ἁμαρτωλούς ἁμαρτωλά

(3-3-3) adjectives

3-3-3 adjectives are divided into two groups.

  • Table a10 is the paradigm for stems ending in ες.
  • Table a11 is the paradigm for stems ending in ον

Note that the masculine and feminine conjugations are the same for 3-3-3 adjectives.

Table a10 - αληθής

a10 (3-3-3) (ἀληθής true)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative ἀληθής ἀληθής ἀληθές
Genitive ἀληθοῦς ἀληθοῦς ἀληθοῦς
Dative ἀληθεῖ ἀληθεῖ ἀληθεῖ
Accusative ἀληθῆ ἀληθῆ ἀληθές
Plural      
Nominative ἀληθεῖς ἀληθεῖς ἀληθῆ
Genitive ἀληθῶν ἀληθῶν ἀληθῶν
Dative ἀληθέσι(ν) ἀληθέσι(ν) ἀληθέσι(ν)
Accusative ἀληθεῖς ἀληθεῖς ἀληθῆ

Table a11 - μείζων

a11 (3-3-3) (μείζων greater)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative μείζων μείζων μεῖζον
Genitive μείζονος μείζονος μείζονος
Dative μείζονι μείζονι μείζονι
Accusative μείζονα (μείζω) μείζονα (μείζω) μεῖζον
Plural      
Nominative μείζονες (μείζους) μείζονες (μείζους) μείζονα (μείζω)
Genitive μειζόνων μειζόνων μειζόνων
Dative μείζοσι(ν) μείζοσι(ν) μείζοσι(ν)
Accusative μείζονας (μείζους) μείζονας (μείζους) μείζονα (μείζω)

μείζω is an alternative form for μείζονα in the masculine and feminine accusative singular, and in the nominative and accusative neuter plural.

μείζους is an alternative form for μείζονες in the masculine and feminine nominative plural, *and for μείζονας in the masculine and feminine accustive plural.

Cardinals (numerals)

The following four tables are for the declension of the cardinal numbers one through four. One follows a 3-1-3 pattern but only occurs in the singular. The numbers two through four only occur in the plural. Two is the same in the nominative, genetive, and accusative cases.

  • Table a12 - εἷς (one)
  • Table a13 - δὑο (two)
  • Table a14 - τρεῖς (three)
  • Table a15 - τέσσαρες (four)

Table a12 - εἷς

a12 (3-1-3) (εἷς one)
  Masculine Feminine Neuter
Singular      
Nominative εἷς μία ἕν
Genitive ἑνός μιᾶς ἑνός
Dative ἑνί μιᾷ ἑνί
Accusative ἑνά μίαν ἕν

Table a13 - δύο

a13 (δύο two)
  Masculine Feminine Neuter
Plural      
Nominative δύο δύο δύο
Genitive δύο δύο δύο
Dative δυσί δυσί δυσί
Accusative δύο δύο δύο
Table a14 - τρεῖς

Note that the masculine and feminine declension is identical.

a14 (3-3-3) (τρεῖς three)
  Masculine Feminine Neuter
Plural      
Nominative τρεῖς τρεῖς τρία
Genitive τριῶν τριῶν τριῶν
Dative τρισί(ν) τρισί(ν) τρισί(ν)
Accusative τρεῖς τρεῖς τρία

Table a15 - τέσσαρες

a15 (3-3-3) (τέσσαρες four)
  Masculine Feminine Neuter
Plural      
Nominative τέσσαρες τέσσαρες τέσσαρα
Genitive τεσσάρων τεσσάρων τεσσάρων
Dative τέσσαρσι(ν) τέσσαρσι(ν) τέσσαρσι(ν)
Accusative τέσσαρας (τέσσαρες) τέσσαρας (τέσσαρες) τέσσαρα

Verbs Indicative Thematic

paradigm_verbs_indicative_thematic

Table V-IT-1a Present Active Tense verbs

[Note] Thematic verbs are verbs that use a “theme” vowel (or “connecting vowel”) between the verbal stem and the personal ending in the present indicative. The theme vowel is always an omicron (ο) or an epsilon (ε). [See Verbal_Parts ]

[based on the verb λύω - I loose/untie/destroy; γεννἀω - I beget/give birth to/produce; ποιέω - I do/make; πληρόω - I fill/fulfill/complete]

Present Active Verbs with a theme vowel
(Based on Present Tense Stem)
Table V-IT-1a
Contract
Verbs
-αω -εω -οω
Singular  
1 person λύω γεννῶ ποιῶ πληρῶ
2 person λύεις γεννᾷς ποιεῖς πληροῖς
3 person λύει γεννᾷ ποιεῖ πληροῖ
Plural
1 person λύομεν γεννῶμεν ποιοῦμεν πληροῦμεν
2 person λύετε γεννᾶτε ποιεῖτε πληροῦτε
3 person λύουσι(ν) γεννῶσι(ν) ποιοῦσι(ν) πληροῦσι(ν)

Table V-IT-1b Present Middle/Passive Verbs

[Note] - The middle and passive voices are presented together because they are identical in form. The reader (or translator) will have to make their decision as to the intended voice based on context.

[Note] Thematic verbs are verbs that use a “theme” vowel (or “connecting vowel”) between the verbal stem and the personal ending in the present indicative. The theme vowel is always an omicron (ο) or an epsilon (ε). [See Verbal_Parts ]

[based on the verb λύω - I loose/untie/destroy; γεννἀω - I beget/give birth to/produce; ποιέω - I do/make; πληρόω - I fill/fulfill/complete]

Present Middle/Passive Verbs with a theme vowel
(Based on Present Tense Stem)
Table V-IT-1b
Contract
Verbs
-αω -εω -οω
Singular  
1 person λύομαι γεννῶμαι ποιοῦμαι πληροῦμαι
2 person λύῃ γεννᾷ ποιῇ πληροῖ
3 person λύεται γεννᾶται ποιεῖται πληροῦται
Plural
1 person λυόμεθα γεννώμεθα ποιούμεθα πληρούμεθα
2 person λύεσθε γεννᾶσθε ποιεῖσθε πληροῦσθε
3 person λύονται γεννῶνται ποιοῦνται πληροῦνται

Table V-IT-1c Imperfect Active Tense verbs

[Note] Thematic verbs are verbs that use a “theme” vowel (or “connecting vowel”) between the verbal stem and the personal ending in the present indicative. The theme vowel is always an omicron (ο) or an epsilon (ε). [See Verbal_Parts ]

[based on the verb λύω - I loose/untie/destroy; γεννἀω - I beget/give birth to/produce; ποιέω - I do/make; πληρόω - I fill/fulfill/complete]

Imperfect Active Verbs with a theme vowel
(Based on Present Tense Stem)
Table V-IT-1c
Contract
Verbs
-αω -εω -οω
Singular  
1 person ἔλυον ἐγέννων ἐποίουν ἐπλήρουν
2 person ἔλυες ἐγέννας ἐποίεις ἐπλήρους
3 person ἔλυε(ν) ἐγέννα ἐποίει ἐπλήρου
Plural
1 person ἐλύομεν ἐγεννῶμεν ἐποιοῦμεν ἐπληροῦμεν
2 person ἐλύετε ἐγεννᾶτε ἐποιεῖτε ἐπληροῦτε
3 person ἔλυον ἐγέννων ἐποίουν ἐπλήρουν

Table V-IT-1d Imperfect Middle/Passive Verbs

[Note] - The middle and passive voices are presented together because they are identical in form. The reader (or translator) will have to make their decision as to the intended voice based on context.

[Note] Thematic verbs are verbs that use a “theme” vowel (or “connecting vowel”) between the verbal stem and the personal ending in the present indicative. The theme vowel is always an omicron (ο) or an epsilon (ε). [See Verbal_Parts ]

[Based on the verb λύω - I loose/untie/destroy; γεννἀω - I beget/give birth to/produce; ποιέω - I do/make; πληρόω - I fill/fulfill/complete]

Imperfect Middle/Passive Verbs with a theme vowel
(Based on Present Tense Stem)
Table V-IT-1d
Contract
Verbs
-αω -εω -οω
Singular  
1 person ἐλυόμην ἐγεννώμην ἐποιοῦμην ἐπληρούμην
2 person ἐλύου ἐγεννῶ ἐποιοῦ ἐπληροῦ
3 person ἐλύετο ἐγεννᾶτο ἐποιεῖτο ἐπληροῦτο
Plural
1 person ἐλυόμεθα ἐγεννώμεθα ἐποιούμεθα ἐπληρούμεθα
2 person ἐλύεσθε ἐγεννᾶσθε ἐποιεῖσθε ἐπληροῦσθε
3 person ἐλύοντο ἐγεννῶντο ἐποιοῦντο ἐπληροῦντο

Table V-IT-2 Indicative Thematic Verbs built on Future tense Stem

[Note] The passive voice is omitted in this table because it is based upon the Aorist Passive Stem.

[Based on the verb λύω - I loose/untie/destroy; κρίνω - I judge.decide/prefer]

The Regular Verb (Future)
(Based on Future Tense Stem)
Table V-2
Future
Active
Liquid
Future
Active
Future
middle
Liquid Future
Middle
Singular
1 person λύσω κρινῶ λύσομαι κρινοῦμαι
2 person λύσεις κρινεῖς λύσῃ κρινῇ
3 person λύσει κρινεῖ λύσεται κρινεῖται
Plural
1 person λύσομεν κρινοῦμεν λυσόμεθα κρινούμεθα
2 person λύσετε κρινεῖτε λύσεσθε κρινεῖσθε
3 person λύσουσι(ν) κρίνουσι(ν) λύσονται κρινοῦνται

Table V-IT-3 Indicative Verbs built on the Aorist Active Stem

[Note] The passive voice is omitted from this table because it is built on the Aorist Passive Stem.

[Built on the verb λύω - I loose/untie/destroy; κρίνω - I judge/decide/prefer; λαμβάνω - I take/receive; ; γίνομαι - I am/become/exist]

The Regular Verb (Aorist)
(Based on AoristTense Stem)
Table V-IT-3
1st Aorist
Active
Liquid
Aorist
Active
2nd Aorist
Active
1st Aorist
Middle
2nd Aorist
Middle
Singular
1 person ἔλυσα ἔκρινα ἔλαβον ἐλυσάμην ἐγενόμην
2 person ἔλυσας ἔκρινας ἔλαβες ἐλύσω ἐγένου
3 person ἔλυσε(ν) ἔκρινε(ν) ἔλαβε(ν) ἐλύσατο ἐγένετο
Plural
1 person ἐλύσαμεν ἐκρίναμεν ἐλάβομεν ἐλυσάμεθα ἐγενόμεθα
2 person ἐλύσατε ἐκρίνατε ἐλάβετε ἐλύσασθε ἐγένεσθε
3 person ἔλυσαν ἔκριναν ἔλαβον ἐλύσαντο ἐγένοντο

Table V-IT-4 - Indicative Verbs built on the Perfect and Perfect Middle/Passive Stem

[Built on the verb λύω - I loose/untie/destroy; γράφω - I write]

Verbs with a theme vowel
Based on the Perfect and Perfect Middle/Passive Tense Stem
Table V-IT- 4
Perfect Active Perfect Middle/Passive
1st Perfect Active 2nd Perfect Active
Singular  
1 person λέλυκα γέγραφα λέλυμαι
2 person λέλυκας γέγραφας λέλυσαι
3 person λέλυκε(ν) γέγραφε(ν) λέλυται
Plural
1 person λελύκαμεν γεγράφαμεν λελύμεθα
2 person λελύκατε γεγράφατε λέλυσθε
3 person λελύκασι(ν) γεγράφασι(ν) λέλυνται

Table V-IT-5α Indicative Verbs built on the Aorist Active Stem

[Built on the verb λύω - I loose/untie/destroy; κρίνω - I judge/decide/prefer; λαμβάνω - I take/receive]

Indicative Verbs with a Theme Vowel
Based on the Aorist Active Tense Stem
Table V-IT-5a
Aorist Active Aorist
Middle
1st Aorist Liquid Aorist 2nd Aorist 1st Aorist 2nd Aorist
Singular  
1 person ἔλυσα ἔκρινα ἔλαβον ἐλυσάμην ἐλαβόμην
2 person ἔλυσας ἔκρινας ἔλαβες ἐλύσω ἐλάβου
3 person ἔλυσε (ν) ἔκρινε (ν) ἔλαβε (ν) ἐλύσατο ἐλάβετο
Plural
1 person ἐλύσαμεν ἐκρίναμεν ἐλάβομεν ἐλυσάμεθα ἐλαβόμεθα
2 person ἐλύσατε ἐκρίνατε ἐλάβετε ἐλύσασθε ἐλάβεσθε
3 person ἔλυσαν ἔκριναν ἔλαβον ἐλύσαντο ἐλάβοντο

Table V-IT-5b Aorist Passive and Future Passive Verbs built on the Aorist Passive Tense stem

[Built on the verb λύω - I loose/untie/destroy; χαίρω - I rejoice]

Verbs with a Theme Vowel
Based on the Aorist Passive Tense Stem
Table V-IT-5b
Aorist Passive Future Passive
1st Aorist 2nd Aorist 1st Future 2nd Future
Singular  
1 person ἐλύθην ἐχάρην λυθήσομαι χαρήσομαι
2 person ἐλύθης ἐχάρης λυθήσῃ χαρήσῃ
3 person ἐλύθη ἐχάρη λυθήσεται χαρήσεται
Plural
1 person ἐλύθημεν ἐχάρημεν λυθησόμεθα χαρησόμεθα
2 person ἐλύθητε ἐχάρητε λυθήσεσθε χαρήσεσθε
3 person ἐλύθησαν ἐχάρησαν λυθήσονται χαρήσονται

Verbs Indicative Athematic

paradigm_verbs_indicative_athematic.txt

Table V-AT-1 εἰμί Indicative

Table V-AT-1
εἰμί
Indicative
Singular Present Imperfect Future
1st person εἰμί ἤμην ἔσομαι
2nd person εἶ ἦς ἔσῃ
3rd person ἐστί(ν) ἦν ἔσται
Plural
1st person ἐσμέν ἦμεν, ἤμεθα ἐσόμεθα
2nd person ἐστέ ἦτε ἔσεσθε
3rd person εἰσί(ν) ἦσαν ἔσονται

Table V-AT - 2 εἰμί Present Active Participle

Table V-AT-2
Present Participle (εἰμί)
Active
Singular
Nominative ὤν οὖσα ὄν
Genitive ὄντος οὔσης ὄντος
Dative ὄντι οὔσῃ ὄντι
Accusative ὄντα οὖσαν ὄν
Plural
Nominative ὄντες οὖσαι ὄντα
Genitive ὄντων οὐσῶν ὄντων
Dative οὖσι(ν) οὔσαις οὖσι(ν)
Accusative ὄντας οὔσας ὄντα

Table V-AT-D1 δίδωμι (Active Indicative)

Stem δο- This stem includes δίδωμι (I give - 415 occurrences); παραδίδωμι (I entrust, I betray - 119 occurrences); απωδίδωμι (I payback, I repay - 48 occurrences) along with other compounds of δίδωμι.

Table V-AT-D1
δίδωμι
Athematic verbs (stem δο-)
Active Indicative
Singular Present Imperfect 1st Aorist 2nd Aorist Future Perfect
1st person δίδωμι ἐδίδουν ἔδωκα ἔδων δώσω δέδωκα
2nd person δίδως ἐδίδους ἔδωκας ἔδως δώσεις δέδωκας
3rd person δίδωσι(ν) ἐδίδου ἔδωκε(ν) ἔδω δώσει δέδωκε(ν)
Plural
1st person δίδομεν ἐδίδομεν ἐδώκαμεν ἔδομεν δώσομεν δεδώκαμεν
2nd person δίδοτε ἐδίδοτε ἐδώκατε ἔδοτε δώσετε δεδώκατε
3rd person διδόασι(ν) ἐδίδοσαν /
εδίδουν
ἔδωκαν ἔδοσαν δώσουσι(ν) δέδωκαν /
δεδώκασι(ν)

Table V-AT-D1a δίδομι Middle/passive indicative

Table V-AT-D1a
δἰδωμι (I give)
Middle/Passive Indicative
Present Imperfect 2nd Aorist Future Perfect
Singular Middle/passive Middle/passive Middle Passive Middle Passive Middle/passive
1st person δίδομαι ἐδιδόμην ἐδόμην ἐδόθην δώσομαι δοθήσομαι δέδομαι
2nd person δίδοσαι ἐδίδοσο ἔδου ἐδόθης δώσῃ δοθήσῃ δέδοσαι
3rd person δίδοται ἐδίδοτο ἔδοτο ἐδόθη δώσεται δοθήσεται δέδοται
Plural
1st person διδόμεθα ἐδιδόμεθα ἐδόμεθα ἐδόθημεν δωσόμεθα δοθησόμεθα δεδόμεθα
2nd person δίδοσθε ἐδίδοσθε ἔδοσθε ἐδόθητε δώσεσθε δοθήσεσθε δέδοσθε
3rd person δίδονται ἐδίδοντο ἔδοντο ἐδόθησαν δώσονται δοθήσονται δέδονται

Table V-AT-D2 ἵστημι (Active Indicative)

Stem στα- This stem includes ἴστημι (I stand/cause - 155 occurances); ἀνίστημι (I oppose - 108 occurances); παρίστημι (I make available/ to be present - 41 occurances); καθίστημι (I appoint - 21 occurances); ἀνθίστημι (I oppose - 14 occurances); along with other compounds of ἴστημι.

[Note 1:] Note the smooth breathing (ἔστησα, ἔστην) over the first aorist and second aorist verbs which is because of the aorist augment. This contrasts with the rough breathing due to the reduplication in the perfect form (ἵστηκα).

[Note 2:] Both the present tense and the imperfect tense for the second person singular, the first person plural, and the second person plural are identical in form. Context is the only way to distinguish between the present tense or the imperfect tense when this occurs.

Table V-AT-D2
ἵστημι
Athematic verbs (stem στα-)
Active Indicative
Singular Present Imperfect 1st Aorist 2nd Aorist Future Perfect
1st person ἵστημι ἵστην ἔστησα ἔστην στήσω ἕστηκα
2nd person ἵστης ἵστης ἔστησας ἔστης στήσεις ἕστηκας
3rd person ἵστησι(ν) ἵστη ἔστησε(ν) ἔστη στήσει ἕστηκε(ν)
Plural
1st person ἵσταμεν/
ἱστάνομεν
ἵσταμεν ἐστήσαμεν ἔστημεν στήσομεν ἑστήκαμεν
2nd person ἵστατε ἵστατε ἐστήσατε ἔστητε στήσετε ἑστήκατε
3rd person ἱστᾶσι(ν) ἵστασαν ἔστησαν ἔστησαν στήσουσι(ν) ἑστήκασι(ν)

Table V-AT-D2a ἵστημι middle/passive indicative

Table V-AT-D2a
ἴστημι (I stand/cause to stand)
Middle/Passive Indicative
Present Imperfect Aorist Future
Singular Middle/passive Middle/passive Middle Passive Middle Passive
1st person ἵσταμαι ἱστάμην ἐστάμην ἐστάθην στήσομαι σταθήσομαι
2nd person ἵστασαι ἵστασο ἔστω ἐστάθης στήσῃ σταθήσῃ
3rd person ἵσταται ἵστατο ἔστατο ἐστάθη στήσεται σταθήσεται
Plural
1st person ἱστάμεθα ἱστάμεθα ἐστάμεθα ἐστάθημεν στησόμεθα σταθησόμεθα
2nd person ἵστασθε ἵστασθε ἔστασθε ἐστάθητε στήσεσθε σταθήσεσθε
3rd person ἵστανται ἵσταντο ἔσταντο ἐστάθησαν στήσονται σταθήσονται

Table V-AT-D3 τίθημι (Active Indicative)

Stem θη- This stem includes τίθημι (I put/place - 100 occurances); παρατίθημι (I set before - 19 occurances); προστίθημι (I add to something present - 18 occurances) along with other compounds of τίθημι.

Table V-AT-D3
τίθημι
Athematic verbs (stem θε-)
Active Indicative
Singular Present Imperfect 1st Aorist Future Perfect
1st person τίθημι ἐτίθην ἔθηκα θήσω τέθεικα
2nd person τίθης ἐτίθεις ἔθηκας θήσεις τέθεικας
3rd person τίθησι(ν) ἐτίθει ἔθηκε(ν) θήσει τέθεικε(ν)
Plural
1st person τίθεμεν ἐτίθεμεν ἐθήκαμεν θήσομεν τεθείκαμεν
2nd person τίθετε ἐτίθετε ἐθήκατε θήσετε τεθείκατε
3rd person τιθέασι(ν) ἐτίθεσαν/
ετίθουν
ἔθηκαν θήσουσι(ν) τεθείκασι(ν)

Table V-AT-D3a τίθημι middle/passive indicative

Table V-AT-D3a
τίθημι  (I put/place)
Middle/Passive Indicative
Present Imperfect Aorist Future Perfect
Singular Middle/passive Middle/passive Middle Passive Middle Passive Middle/passive
1st person τίθεμαι ἐτιθέμην ἐθέμην ἐτέθην θήσομαι τεθήσομαι τέθειμαι
2nd person τίθεσαι ἐτίθεσο ἔθου ἐτέθης θήσῃ τεθήσῃ τέθεισαι
3rd person τίθεται ἐτίθετο ἔθετο ἐτέθη θήσεται τεθήσεται τέθειται
Plural
1st person τιθέμεθα ἐτιθέμεθα ἐθέμεθα ἐτέθημεν θησόμεθα τεθησόμεθα τεθείμεθα
2nd person τίθεσθε ἐτίθεσθε ἔθεσθε ἐτέθητε θήσεσθε τεθήσεσθε τέθεισθε
3rd person τίθενται ἐτίθεντο ἔθεντο ἐτέθησαν θήσονται τεθήσονται τέθεινται

Verbs Non-Indicative Athematic

Paradigm_verbs_nonindicative_athematic.txt

Table V-ATN-1 εἰμί Non-Indicative

Table V-ATN-1
Athematic verbs (εἰμί)
Present Active
Non-indicative
Singular Subjunctive Imperative Infinitive Optative
1st person εἶναι εἴην
2nd person ᾖς ἴσθι εἴης
3rd person ἔστω εἴη
Plural
1st person ὦμεν εἴμεν (or εἴημεν)
2nd person ἦτε ἔστε εἶτε (or εἴητε)
3rd person ὦσι(ν) ἔστωσαν εἶεν (or εὄησαν)

Table V-ATN-2 Present Participle (εἰμί)

Table V-ATN-2
Present Participle (εἰμί)
Active
Singular Masculine Feminine Neuter
Nominative ὤν οὖσα ὄν
Genitive ὄντος οὔσης ὄντος
Dative ὄντι οὔσῃ ὄντι
Accusative ὄντα οὖσαν ὄν
Plural
Nominative ὄντες οὖσαι ὄντα
Genitive ὄντων οὐσῶν ὄντων
Dative οὖσι(ν) οὔσαις οὖσι(ν)
Accusative ὄντας οὔσας ὄντα

Table V-ATN-3S1 Subjunctive Active Non-indicative Athematic verbs

Table V-ATN-3S1
Non-Indicative Active Subjunctive
δίδωμι ἵστωμι τίθημι
Singular Present 1st
Aorist
2nd
Aorist
Present 1st
Aorist
2nd
Aorist
Present 2nd
Aorist
1st person διδῶ δώσω δῶ ἱστῶ στήσω στῶ τιθῶ θῶ
2nd person διδῷς δώσῃς δῷς ἱστῇς στήσῃς στῇς τιθῇς θῇς
3rd person διδῷ δώσῃ δῷ  (or)
δοῖ
ἱστῇ στήσῃ στῇ τιθῇ θῇ
Plural
1st person διδῶμεν δώσωμεν δῶμεν ἱστῶμεν στήσωμεν στῶμεν τιθῶμεν θῶμεν
2nd person διδῶτε δώσητε δῶτε ἱστῆτε στήσητε στῆτε τιθῆτε θῆτε
3rd person διδῶσι(ν) δώσωσι(ν) δῶσι(ν) ἱστῶσι(ν) στήσωσι(ν) στῶσι(ν) τιθῶσι(ν) θῶσι(ν)

Table V-ATN-3S2 Subjunctive Middle/Passive Non-indicative Athematic verbs

Table V-ATN-3S2
Non-Indicative Middle/Passive Subjunctive

δίδωμι ἵστημι τίθημι
Present Aorist Present Aorist Present Aorist
Singular Middle/
Passive
Middle Passive Middle/
Passive
Middle Passive Middle/
Passive
Middle Passive
1st person διδῶμαι δῶμαι δοθῶ ἱστῶμαι στῶμαι σταθῶ τιθῶμαι θῶμαι τεθῶ
2nd person διδῷ δῷ δοθῇς ἱστῇ στῇ σταθῇς τιθῇ θῇ τεθῇς
3rd person διδῶται δῶται δοθῇ ἱστῆται στῆται σταθῇ τιθῆται θῆται τιθῇ
Plural
1st person διδώμεθα δώμεθα δοθῶμεν ἱστώμεθα στώμεθα σταθῶμεν τιθώμεθα θώμεθα τεθῶμεν
2nd person διδῶσθε δῶσθε δοθῆτε ἱστῆσθε στῆσθε σταθῆτε τιθῆσθε θῆσθε τεθῆτε
3rd person διδῶνται δῶνται δοθῶσι(ν) ἱστῶνται στῶνται σταθῶσι(ν) τιθῶνται θῶνται τεθῶσι(ν)

Table V-ATM-1 Imperative Active Non-indicative athematic verbs

Table V-ATM-1
Non-Indicative Athematic
Imperative Active
Present Aorist
δίδωμι ἵστημι τἰθημι δίδωμι ἵστημι τίθημι
Singular
2nd person δίδου ἵστη τίθει δός στῆθι /
στῆσον
θές
3rd person διδότω ἱστάτω τιθέτω δότω στήτω θέτω
Plural
2nd person δίδοτε ἵστατε τίθετε δότε στῆτε /
στήσατε
θέτε
3rd person διδότωσαν ἱστάτωσαν τιθέτωσαν δότωσαν στήτωσαν θέτωσαν

Table V-ATM-2 Imperative Middle/passive Non-indicative Athematic Verbs

Table V-ATM-2
Non-Indicative Athematic
Imperative Middle/passive
Present Aorist
Middle/Passive Middle
Singular δίδωμι ἵστημι τίθημι δίδωμι ἵστημι τίθημι
2nd person δίδοσο ἵστασο τίθεσο δοῦ στῶ θοῦ
3rd person διδόσθω ἱστάσθω τιθέσθω δόσθω στάσθω θέσθω
Plural
2nd person δίδοσθε ἵστασθε τίθεσθε δόσθε στάσθε θέσθε
3rd person διδόσθωσαν ἱστάσθωσαν τιθέσθωσαν δόσθωσαν στάσθωσαν θέσθωσαν

Table V-ATN-1 Infinitives Active Non-Indicative Athematic Verbs

[NOTE] The infinatives marked with an asterisk (*) do not appear in the New Testament, but do appear in the Septuagint.

Table V-ATN-1
Non-Indicative Athematic
Infinitive - Active
δίδωμι ἵστημι τίθημι
Present διδόναι ἱστάναι * τιθέναι
1st Aorist - στῆσαι -
2nd Aorist δοῦναι στῆναι θεῖναι
Perfect - ἑστάναι -
Future σώσειν * στήσειν * θήσειν *

Table V-ATN-2 Infinitive Middle/Passive Non-indicative Verbs

Table V-ATN-2
Non-Indicative Athematic
Infinitive - Middle/Passive
δίδωμι ἵστημι τίθημι
Present δίδοσθαι ἵστασθαι τίθεσθαι
Aorist Middle δόσθαι στήσασθαι θέσθαι
Aorist Passive δοθῆναι σταθῆναι τεθῆναι

Table V-NAP-1 δίδωμμι Present Active Participles - Verb Nonindicative Athematic

Table V-NAP-1
Non-Indicative Athematic
δίδωμι (giving)
Present Active Participle
Masculine Feminine Neuter
Singular
Nominative διδούς διδοῦσα διδόν
Genitive διδόντος διδούσης διδόντος
Dative διδόντι διδοῦσῃ διδόντι
Accusative διδόντα διδοῦσαν διδόν
Plural
Nominative διδόντες διδοῦσαι διδόντα
Genitive διδόντων διδουσῶν διδόντων
Dative διδοῦσι(ν) διδούσαις διδοῦσι(ν)
Accusative διδόντας διδούσας διδόντα

Table V-NAP-1a δίδωμι Present Middle/Passive Participle - Verb Nonindicative Athematic

Table V-NAP-1a
Non-Indicative Athematic
δίδωμι (giving)
Present Middle/Passive Participle
Masculine Feminine Neuter
Singular
Nominative διδόμενος διδομένη διδόμενον
Genitive διδομένου διδομένης διδομένου
Dative διδομένῳ διδομένῃ διδομένῳ
Accusative διδόμενον διδομένην διδόμενον
Plural
Nominative διδομένοι διδομέναι διδὀμενα
Genitive διδομένων διδομένων διδομένων
Dative διδομένοις διδομέναις διδομένοις
Accusative διδομένους διδόμενας διδόμενα

Table V-NAP-2 ἵστημι Present Active Participle - Verb Nonindicative Athematic

Table V-NAP-2
Non-Indicative Athematic
ἵστημι (standing)
Present Active Participle
Masculine Feminine Neuter
Singular
Nominative ἱστάς ἱστᾶσα ἱστάν
Genitive ἱστάντος ἱστάσης ἱστάντος
Dative ἱστάντι ἱστάσῃ ἱστάντι
Accusative ἱστάντα ἱστᾶσαν ἱστάν
Plural
Nominative ἱστάντες ἱστᾶσαι ἱστάντα
Genitive ἱστάντων ἱστασῶν ἱστάντων
Dative ἱστᾶσι(ν) ἱστάσαις ἱστᾶσι(ν)
Accusative ἱστάντας ἱστάσας ἱστάντα

Table V-NAP-2a ἵσταμι Present Middle/Passive Participle - Nonidicative Athematic

Table V-NAP-2a
Non-Indicative Athematic
ἵστημι (standing)
Present Middle/Passive Participle
Masculine Feminine Neuter
Singular
Nominative ἱστάμενος ἱσταμένη ἱστάμενον
Genitive ἱσταμένου ἱσταμένης ἱσταμένου
Dative ἱσταμένῳ ἱσταμένῃ ἱσταμένῳ
Accusative ἱστάμενον ἱσταμένην ἱστάμενον
Plural
Nominative ἱσταμένοι ἱσταμέναι ἱστάμενα
Genitive ἱσταμένων ἱσταμένων ἱσταμένων
Dative ἱσταμένοις ἱσταμέναις ἱσταμένοις
Accusative ἱσταμένους ἱστάμενας ἱστάμενα

Table V-NAP-3 τίθημι Present Active Participle - Nonindicative Athematic

Table V-NAP-3
Non-Indicative Athematic
τίθημι (putting/placing)
Present Active Participle
Masculine Feminine Neuter
Singular
Nominative τιθείς τιθεῖσα τιθέν
Genitive τιθέντος τιθείσῃς τιθέντος
Dative τιθέντι τιθείσῃ τιθέντι
Accusative τιθέντα τιθεῖσαν τιθέν
Plural
Nominative τιθέντες τιθεῖσαι τιθέντα
Genitive τιθέντων τιθεισῶν τιθέντων
Dative τιθεῖσι(ν) τιθείσαις τιθεῖσι(ν)
Accusative τιθέντας τιθείσας τιθέντα

Table V-NAP-3a - τίθημι Present Middle/Passive Participle - Nonidicative Athematic

Table V-NAP-3a
Non-Indicative Athematic
τίθημι (putting/placing)
Present Middle/Passive Participle
Masculine Feminine Neuter
Singular
Nominative τεθέμενος τιθεμένη τιθέμενον
Genitive τιθεμένου τιθεμένης τιθεμένου
Dative τιθεμένῳ τιθεμένῃ τιθεμένῳ
Accusative τιθέμενον τιθεμένην τιθέμενον
Plural
Nominative τιθεμένοι τιθεμέναι τιθέμενα
Genitive τιθεμένων τιθεμένων τιθεμένων
Dative τιθεμένοις τιθεμέναις τιθεμένοις
Accusative τιθεμένους τιθέμενας τιθέμενα

Verbs Subjunctive

paradigm_verbs-subjunctive.txt

Table V-ST-1a Subjunctive Active Verbs (uncontracted)

[based on the verb λύω - I loose/untie/destroy]

Verbs - Subjunctive Active
Uncontracted
Table V-ST- 1a
Present Aorist Perfect
Singular  
1 person λύω λύσω λελύκω
2 person λύῃς λύσῃς λελύκῃς
3 person λύῃ λύσῃ λελύκῃ
Plural
1 person λύωμεν λύσωμεν λελύκωμεν
2 person λύητε λύσητε λελύκητε
3 person λύωσι (ν) λύσωσι (ν) λελύκωσι (ν)

Table V-ST-1b Subjunctive Middle/Passive uncontracted Verbs

[based on the verb λύω - I loose/untie/destroy]

Verbs - Subjunctive Middle/Passive
Uncontracted
Table V-ST- 1b
Present
Middle/Passive
Aorist
Middle
Aorist
Passive
Singular  
1 person λύωμαι λύσωμαι λυθῶ
2 person λύῃ λύσῃ λυθῇς
3 person λύηται λύσηται λυθῇ
Plural
1 person λυώμεθα λυσώμεθα λυθῶμεν
2 person λύησθε λύσησθε λυθῆτε
3 person λύωνται λύσωνται λυθῶσι(ν)

NOTE: Both 1st and 2nd aorist verbs use the same declension pattern with one exception. The second aorist declension is based on the 2nd aorist stem and does not use the sigma tense formative for the aorist middle voice or the theta tense formative for the aorist passive voice.

NOTE: We have not included a declension for the perfect subjunctive because it only occurs 10 times in the New Testament and they are all forms of οἶδα (to know) (εἰδω,εἰδῇς, εἰδῶμεν, and εἰδῆτε) ( First and second person singular perfect active subjuncitve; and first and second person plural perfect active subjunctive).

Tables V-ST-2 Subjunctive Thematic Contracted Vowels - Present tense

  • Table V-ST-2a Subjunctive Thematic Contracted Present Active verbs
  • Table V-ST-2b Subjunctive Thematic Contracted Present Middle/Passive Verbs

Table V-ST-2a Subjunctive Thematic Contracted Present Active verbs

[based on the verb γεννἀω - I beget/give birth to/produce; ποιέω - I do/make; πληρόω - I fill/fulfill/complete]

Verbs - Subjunctive  
Thematic Contracted
Table V-ST- 2a
Present  Active
-αω -εω -οω
Singular  
1 person γεννῶ ποιῶ πληρῶ
2 person γεννᾷς ποιῇς πληροῖς
3 person γεννᾷ ποιῇ πληροῖ
Plural
1 person γεννῶμεν ποιῶμεν πληρῶμεν
2 person γεννᾶτε ποιῆτε πληρῶτε
3 person γεννῶσι(ν) ποιῶσι(ν) πληρῶσι(ν)

Table V-ST-2b Subjunctive Thematic Contracted Present Middle/Passive Verbs

[based on the verb γεννἀω - I beget/give birth to/produce; ποιέω - I do/make; δηλόω - I reveal/make known]

Verbs - Subjunctive
Thematic Contracted
Table V-ST- 2b
Present Middle/Passive
-αω -εω -οω
Singular  
1 person γεννῶμαι ποιῶμαι δηλῶμαι
2 person γεννᾷ ποιῇ δηλοῖ
3 person γεννᾶται ποιῆται δηλῶται
Plural
1 person γεννώμεθα ποιώμεθα δηλώμεθα
2 person γεννᾶσθε ποιῆσθε δηλῶσθε
3 person γεννῶνται ποιῶνται δηλῶνται

Table V-ST-3 Aorist Subjuctive Contracted Verbs

  • Table V_ST-3a Aorist Active Subjunctive Contracted Verbs
  • Table V-ST-3b Aorist Middle Subjunctive Contracted Verbs
  • Table V-ST-3c Aorist Passive Subjunctive Contracted Verbs

Table V-ST-3a Aorist Active Subjunctive Contracted Verbs

[NOTE]: Note that in each case the contract vowel has been lengthed followed by the tense formative.

[based on the verb ἀγαπάω - I love/cherish; ποιέω - I do/make; πληρόω - I fill/fulfill/complete]

Verbs - Subjunctive
Thematic Contracted
Table V-ST- 3a
Aorist Active
-αω -εω -οω
Singular  
1 person ἀγαπήσω ποιήσω πληρώσω
2 person ἀγαπήσῃς ποιήσῃς πληρώσῃς
3 person ἀγαπήσῃ ποιήσῃ πληρώσῃ
Plural
1 person ἀγαπήσωμεν ποιήσωμεν πληρώσωμεν
2 person ἀγαπήσητε ποιήσητε πληρώσητε
3 person ἀγαπήσωσι(ν) ποιήσωσι(ν) πληρώσωσι(ν)

Table V-ST-3b - Aorist Middle Subjunctive Contract Verbs

[Based on the verb χρἀομαι - Ι use/make use of/lend; αἰτέω - I ask/request; λυτρόω - I release/redeem]

Verbs - Subjunctive
Thematic Contracted
Table V-ST- 3b
Aorist Middle
-αω -εω -οω
Singular  
1 person χρήσωμαι αἰτήσωμαι λυτρώσωμαι
2 person χρήσῃ αἰτήσῃ λυτρώσῃ
3 person χρήσηται αἰτήσηται λυτρώσηται
Plural
1 person χρησώμεθα αἰτησώμεθα λυτρωσώμεθα
2 person χρήσησθε αἰτήσησθε λυτρώσησθε
3 person χρήσωνται αἰτήσωνται λυτρώσωνται

Table V-ST-3c - Aorist Passive Subjunctive Contract Verbs

[Based on the verb πλανάω - I lead astray/wander; φοβέω - I am afraid; πληρόω - I fill/fulfill/complete]

Verbs - Subjunctive
Thematic Contracted
Table V-ST- 3c
Aorist Passive
-αω -εω -οω
Singular  
1 person πλανηθῶ φοβηθῶ πληρωθῶ
2 person πλανηθῇς φοβηθῇς πληρωθῇς
3 person πλανηθῇ φοβηθῇ πληρωθῇ
Plural
1 person πλανηθῶμεν φοβηθῶμεν πληρωθῶμεν
2 person πλανηθῆτε φοβηθῆτε πληρωθῆτε
3 person πλανηθῶσι(ν) φοβηθῶσι(ν) πληρωθῶσι(ν)

Verbs Imperative

paradigm_imperative

Table V-MT-1a Active Imperative Verbs (Thematic Uncontracted)

  • [Note] The second person plural present active imperative is identical in form to the second person plural present active indicative.
  • [Note] There is no augment for the aorist tense in the imperative mood.

[based on the verb λύω - I loose/untie/destroy ; βάλλω- I throw/cast/put]

Verbs - Imperative
Thematic Uncontracted
Table V-MT- 1a
Active
Present 1 Aorist 2nd Aorist
Perfect
Singular  
1 person
2 person λῦε λῦσον βάλε λέλυκε
3 person λυέτω λυσάτω βαλέτω λελυκέτω
Plural
1 person
2 person λύετε λύσατε βάλετε λελύκετε
3 person λυέτωσαν λυσάτωσαν βαλέτωσαν λελυκέτωσαν

Table V-MT-1b Present Active Imperative Verbs (Thematic contracted)

[based on the verbs τιμάω - I honor; φιλέω -I love/have affection for; δηλόω - I reveal/make known]

Verbs - Imperative
Thematic Contracted
Table V-MT- 1b
Present Active
-αω -εω -οω
Singular  
1 person
2 person τίμα φίλει δήλου
3 person τιμάτω φιλείτω δηλούτω
Plural
1 person
2 person τιμᾶτε φιλεῖτε δηλοῦτε
3 person τιμάτωσαν φιλείτωσαν δηλούτωσαν

Table V-MT-2a Middle/Passive uncontracted verbs

[based on the verb λύω - I loose/untie/destroy ; γίνομαι - I am/become/exist]

Verbs - Imperative
Thematic Uncontracted
Table V-MT- 2a
Middle/Passive
present 1 aorist 2 aorist Perfect
Singular  
1 person
2 person λύου λῦσαι γενοῦ λέλυσο
3 person λυέσθω λυσάσθω γενέσθω λελύσθω
Plural
1 person
2 person λύεσθε λύσασθε γένεσθε λέλυσθε
3 person λυέσθωσαν λυσάσθωσαν γενέσθωσαν λελύσθωσαν

Table V-MT-2b Present Middle/Passive Contracted verbs

[based on the verbs τιμάω - I honor; φιλέω -I love/have affection for; δηλόω - I reveal/make known]

Verbs - Imperative
Thematic Contracted
Table V-MT- 2b
Present  Middle/Passive
-αω -εω -οω
Singular  
1 person
2 person τιμῶ φιλοῦ δηλοῦ
3 person τιμάσθω φιλείσθω δηλούσθω
Plural
1 person
2 person τιμᾶσθε φιλεῖσθε δηλοῦσθε
3 person τιμάσθωσαν φιλείσθωσαν δηλούσθωσαν

Table V-MT-3 Aorist Passive Imperative verbs

[based on the verbs λύω - I loose/untie/destroy ; τιμάω - I honor; φιλέω -I love/have affection for; δηλόω - I reveal/make known]

Verbs - Imperative
Thematic Contracted
Table V-MT- 3
Aorist Passive
1st Aorist Contract Verbs
-αω -εω -οω
Singular  
1 person
2 person λύθητι τιμήθητι φιλήθητι δηλώθητι
3 person λυθήτω τιμηθήτω φιληθήτω δηλωθήτω
Plural
1 person
2 person λύθητε τιμήθητε φιλήθητε δηλώθητε
3 person λυθήτωσαν τιμηθήτωσαν φιληθήτωσαν δηλωθήτωσαν

Verbs Infinitive

paradigm_infinitive

Table V-NT Verb Infinitive Morpheme Chart

Table V-NT
Non-Indicative
Infinitive - Morpheme Chart
Present 1st Aorist 2nd Aorist Perfect
Active ειν σαι ειν κεναι
Middle εσθαι σασθαι εσθαι σθαι
Passive εσθαι θηναι ηναι σθαι

Table V-NT-1 Verb Infinitive with theme vowels

[based on the verbs λύω - I loose/untie/destroy ; βάλλω - I throw/cast ]

Verbs - Infinitive
Thematic
Table V-NT-1
Present Future First
Aorist
Second
Aorist
Perfect
Active λύειν λύσειν λῦσαι βαλεῖν λελυκέναι
Middle λύεσθαι λύσεσθαι λύσασθαι βαλέσθαι λέλυσθαι
Passive λύεσθαι λύσεσθαι λυθῆναι βληθῆναι λέλυσθάι

Participles

paradigm_participles

[Note] Participles built on a present tense stem indicate continuous action.

Table V-P-T1 Present Active (and Middle) Participles

Table V-P-T1
Present Participles
Active and Middle
Singular Active Middle
Nominative λύων λύουσα λῦον λυόμενος λυομένη λυόμενον
Genitive λύοντος λυούσης λύοντος λυομένου λυομένης λυομένου
Dative λύοντι λυούσῃ λύοντι λυομένῳ λυομένῃ λυομένῳ
Accusative λύοντα λύουσαν λῦον λυόμενον λυόμενην λυόμενον
Plural
Nominative λύοντες λύουσαι λύοντα λυόμενοι λυόμεναι λυὀμενα
Genitive λυόντων λυουσῶν λύοντων λυομένων λυομένων λυομένων
Dative λύουσι(ν) λυούσαις λύουσι(ν) λυομένοις λυομέναις λυομένοις
Accusative λύοντας λυούσας λύοντα λυομένους λυομένας λυόμενα

Table V-P-T2 Aorist Active and Middle Participles

[Note: Second Aorist Active and Middle Participles will look just like the Present Active and Middle Participles, except that they are formed based on the second aorist stem. Therefore, use Table V-P-T1 above for second aorist paradigms.]

The following table is for First Aorist Active and Middle Participles.

Table V-P-T2
First Aorist Active & Middle Participles
Singular Active Middle
Nominative λύσας λύσασα λῦσαν λυσάμενος λυσαμένη λυσάμενον
Genitive λύσαντος λυσάσης λύσαντος λυσαμένου λυσαμένης λυσαμένου
Dative λύσαντι λυσάσῃ λύσαντι λυσαμένῳ λυσαμένῃ λυσαμένῳ
Accusative λύσαντα λύσασαν λῦσαν λυσάμενον λυσαμένην λυσάμενον
Plural
Nominative λύσαντες λύσασαι λύσαντα λυσάμενοι λυσάμεναι λυσάμενα
Genitive λυσάντων λυσασῶν λυσάντων λυσαμένων λυσαμένων λυσαμένων
Dative λύσασι(ν) λυσάσαις λύσασι(ν) λυσαμένοις λυσαμέναις λυσαμένοις
Accusative λύσαντας λυσάσας λύσαντα λυσαμένους λυσαμένας λυσάμενα

Table V-P-T3 Aorist Passive Participles

Table V-P-T3
Aorist Passive Participles
Singular First Aorist Passive Second Aorist Passive
Nominative λυθείς λυθεῖσα λυθέν βληθείς βληθεῖσα βληθέν
Genitive λυθέντος λυθείσης λυθέντος βληθέντος βληθείσης βληθέντος
Dative λυθέντι λυθείσῃ λυθέντι βληθέντι βληθείσῃ βληθέντι
Accusative λυθέντα λυθεῖσαν λυθέν βληθέντα βληθεῖσαν βληθέν
Plural
Nominative λυθέντες λυθεῖσαι λυθέντα βληθέντες βληθεῖσαι βληθέντα
Genitive λυθέντων λυθεισῶν λυθέντων βληθέντων βληθεισῶν βληθέντων
Dative λυθεῖσι(ν) λυθείσαις λυθεῖσι(ν) βληθεῖσι(ν) βληθείσαις βληθεῖσι(ν)
Accusative λυθέντας λυθείσας λυθέντα βληθέντας βληθείσας βληθέντα

Table V-P-T4 Perfect Participles

Table V-P-T4
Perfect Participles
Singular Perfect Active Perfect Middle/Passive
Nominative λελυκώς λελυκυῖα λελυκός λελυμένος λελυμένη λελυμένον
Genitive λελυκότος λελυκυίας λελυκότος λελυμένου λελυμένης λελυμένου
Dative λελυκότι λελυκυίᾳ λελυκότι λελυμένῳ λελυμένῃ λελυμένῳ
Accusative λελυκότα λελυκυῖαν λελυκός λελυμένον λελυμένην λελυμένον
Plural
Nominative λελυκότες λελυκυῖαι λελυκότα λελυμένοι λελυμέναι λελυμένα
Genitive λελυκότων λελυκυιῶν λελυκότων λελυμένων λελυμένων λελυμένων
Dative λελυκόσι(ν) λελυκυίαις λελυκόσι(ν) λελυμένοις λελυμέναις λελυμένοις
Accusative λελυκότας λελυκυίας λελυκότα λελυμένους λελυμένας λελυμένα